fallback

Международните валутни резерви на България достигат 23,5 млрд. евро за полугодието

Лошите кредити през май отчитат годишно намаление от 14,3%, а делът им в общите кредити за нефинансови предприятия и домакинства се понижава до 12,4%

08:08 | 07.08.18 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Международните валутни резерви на Българя достигат 23,5 млрд. евро през юни, като ръстът спрямо предходния месец се ускорява до 3% при 1,4% през май. Това става ясно от месечния обзор за икономиката на страната на Министерство на финансите.

Според анализа банковите резерви отбелязват най-висок растеж през месеца от 7,4%. Банкнотите и монетите в обращение и депозитът на правителството също имат положителен принос, като се покачват съответно с 1,7% и 3% спрямо месец по-рано. В същото време, задълженията към други депозанти отбелязват леко намаление от 0,3% при 19,4% нарастване предходния месец, което отразяваше преведените годишни премийни вноски на банките към Фонда за гарантиране на влоговете в банките.

Международните резерви продължават да спадат на годишна база, но положителната динамика през месеца ограничава темпа на понижение до 1,9% при 3,6% през май, пише още в обзора.

Банковите резерви продължават да предопределят общия спад. Парите в обращение имат най-голям положителен принос и нарастват с 10,9% спрямо година по-рано, следвани от задълженията към други депозанти, с ръст от 30,7%, посочват от финансовото министерство. 

БНБ

Темпът на растеж на кредита за частния сектор през май запазва нивото си от предходния месец от 6,6% на годишна база. Както нефинансови предприятия, така и домакинствата имат положителен принос за общото нарастване. Кредитът за нефинансовите предприятия се увеличава със същия годишен темп като този през април от 2,9%, воден от овърдрафт и кредити с матуритет над 5 години. Растежът при потребителските и жилищните кредити се ускорява, съответно до 15% и 9,8% на годишна база. Според МФ това допринася за положителното развитие на кредита за домакинствата, с ръст от 8,8%, въпреки ускорението на спада при „други кредити“ до 23,3% при 16.1% през април. Тенденцията на понижение на лошите и преструктурирани кредити се запазва и през май те отчитат годишно намаление от 14,3%. Така делът им в общите кредити за нефинансови предприятия и домакинства се понижава до 12,4% при 15,2% година по-рано.

БНБ

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:24 | 13.09.22 г.
fallback